Kentsel Dönüşüm ve Şehir Planlama

Kentsel Dönüşüm   
Kentsel Dönüşüm, ikamet ettiğiniz binanın eskimesi, güvenirliğini ve sağlamlığını yitirmesinden dolayı tehlike altında olduğunuzu hissediyorsanız; kentsel dönüşüm için gerekli kuralları göz önünde bulundurarak ve bakanlıktan onaylı lisansları olan firmalara başvurarak, risk tespiti için gerekli işlemleri başlatmanız gerekmektedir.  

Kentsel dönüşüm için güvenilir firmalardan hizmet almanız gerekmektedir. Yetkin olmayan firmalarla çalışmanız sizin için  olumsuz durumlar doğurabilir , yorucu, bunaltıcı bir süreç ve sonucunda size kalan hayal kırıklığı olabilir. Sizler de  bu tarz olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bu konuda tecrübeli ve profesyonel firmamızı ve çalışanlarımızı tercih edebilirsiniz. Ekiplerimiz ile belirtmiş olduğunuz adreslere gelerek, belirtmiş olduğunuz yerleri ve binaları derin ve dikkatlice analiz edip, gerekli olan çalışmaları yapıp, almış olduğumuz notlarla oluşturduğumuz risk raporunu sizlere sunmaktayız.  

Kentsel dönüşüm uygulamasındaki tüm süreçleri ekiplerimiz ile takip ederek, iyileştirici her türlü yönlendirmeleri yapmaktayız. Yapıyı tamamladıktan sonra tüm katlarının varsa dükkanların tapularını alıp sizlere teslim etmekteyiz.  

Binamız Kentsel Dönüşüm Projesine Girdi Neler Yapmamız Gerekiyor?  
Eğer binanız kentsel dönüşüm projesine girdiyse, öncelikle yapmanız gereken tapuda belirtilen hisseleri binada bulunan kişiler ile paylaşmaktır.  Bina da ikamet eden kişiler tapudaki hisseye ortak olmaktadırlar. Hisselere ayırdıktan sonra binanızı kentsel dönüşüm firmalarına teslim etmeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise güvenilir ve yetkin bir firma belirlemek ve bir de arsa hissedarlarının 3/2 çoğunluğunun onayının alınmasıdır.  
Bina sakinlerinin ortak kararı ile kentsel dönüşüm projesine onay verildikten sonra, bu onay yazılı olarak hazırlanıp ilgili devlet kurumuna teslim edilmelidir. Onayladığınızı yazılı bir şekilde ilgili devlet kurumuna belirtmediğiniz takdir de bakanlıktaki görevliler 60 gün içerisinde binanıza gelerek 2 gün içerisinde tahliye olmanızı ister ve binayı sizin rızanız olmadan yıkabilmektedirler.  

Kiracılar İçin Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Taşınma Hizmeti
Yıkılıp yeniden yapılacak binalarda en çok sorunla karşılaşan kiracılardır. Ancak değişen yönetmelik ile yıkılacak olan binada en az 12 ay kiracı olan kişilerin evleri boşalttıktan hemen sonra eğer başka bir yerden ev satın almak isterlerse 0.45 ila 0.55 arası faiz oranına sahip olan 100.000 TL’lik kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilmektedirler. Bu kredinin geri ödemesini 24 ay veya 120 ay vade imkanı ile gerçekleştirebilmektedirler. Ancak bunun yerine dilerlerse geri ödemesiz olan 1300 TL’lik taşıma yardımından faydalanabilmektedirler.

Kentsel Dönüşüme Girmiş Binamız Nasıl Yapılacak?  
Binanız için gerekli olan risk raporunu almak için güvenilir bir firma ile anlaşmalısınız. Aldığınız risk raporunu ilgili devlet kurumuna ileterek, gerekli kurumdan onayı aldıktan sonra binanız kentsel dönüşüm projesi kapsamına girerek gerekli işlemler başlatılmaktadır. İşlemlerin tamamlanması sonucu binanızın yıkım işlemi başlatılmaktadır. Ancak inşaat sırasında güzel bir bina elde etmek istiyorsanız 3 faktöre dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Binanızda olması gerekenden daha fazla kat bulunuyorsa eğer ve daireler kat karşılığı olarak sayılacak konumda ise, tek bir müteahhit ile değil birden fazla müteahhit ile görüşerek sizlere en iyi payı veren müteahhit ile anlaşmanız gerekmektedir.  
  • Binanızda olması gerekenden fazla kat var ancak bunlar kat karşılığı olarak sayılmıyorsa eğer, kalan kısmını düşük faiz oranlarına sahip olan, kentsel dönüşüm kredisini kullanarak size en iyi payı veren müteahhitte taahhüt karşılığı teslim edebilirsiniz.  
  • Binanızda fazla kat bulunmuyorsa eğer kentsel dönüşüm kredisini kullanarak istediğiniz müteahhitte teslim ederek istediğiniz gibi yaptırabilirsiniz.  

Kentsel Dönüşümün Avantajları

  • Bina sakinlerinden birisinin talebi üzerine risk raporu alınıp onaylandığında bina kentsel dönüşüm sürecine girebilmektedir.  
  • Kentsel dönüşüm projesine girmiş olan bir binada 3/2 çoğunluğunun kararı gerekli tüm kararlar için yeterli olacaktır.  
  • Kentsel dönüşüm projesi sayesinde çocuklarınız daha güvenilir bir şekilde evlerinde zaman geçirebilmektedir.  
  • Yeni bina ile mülkünüzün değerini 2 ye katlayarak 50 yıl daha uzatmış olacaksınız.  
  • Kiracılar kentsel dönüşüm kredisinden yararlanarak kolay bir şekilde ev sahibi olabilmektedirler.  
  • Binanız yıkılıp istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde  daha güvenilir, sağlam, modern ve daha degerli olacak şekilde yenilenir.

Proges Proje olarak Kentsel Dönüşüm hakkında bilgimiz ve tecrübelerimiz ile size kentsel dönüşüm konusunda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.